Co mówią o nas zdjęcia

Bookmark and Share

Ewa Zielecka-Kuczera

Dwie moje znajome z facebooka udostępniły dziś ten sam link. Podam go od razu, żeby było wiadomo, o czym piszę: Portraits of Soldiers Before, During, and After War. Zdjęcia przedstawiają żołnierzy przed, w czasie i po ich udziale w wojnie (Irak, Afganistan). Choć twarze były inaczej oświetlone przy każdym zdjęciu, to jednak najbardziej widać zupełnie inny wyraz oczu. Oczu, które są – jak niektórzy twierdzą – zwierciadłem duszy. Doskonały przykład tego, co mówią o nas zdjęcia nas samych.

Nie podejmuję się komentowania tych zdjęć, choć zrobiły na mnie wielkie wrażenie. Zachęcam raczej do ich obejrzenia i własnej refleksji. Każdy znajdzie coś dla siebie. Ja po raz kolejny przekonuję się, czym jest wojna i ile zniszczeń wyrządza każdemu, kto weźmie w niej udział.

Mam też na szczęście przykład z drugiej strony, niestety bez zdjęcia. Kilka dni temu miałem okazję uczestniczyć w wykładzie poświęconym bioenergetyce Alexandra Lowena. Prowadząca wykład zrobiła prosty eksperyment. Poprosiła jedną osobę z audytorium, ustawiła ją tak, aby dla wszystkich była widoczna jej twarz. Następnie osoba wykonała przez około minutę jedno z ćwiczeń Alexandra Lowena. Potem prowadząca spytała czy już wiadomo o co chodzi. I istotnie, było wiadomo. Różnica w wyrazie twarzy była ogromna. Po ćwiczeniu wręcz emanowały z niej radość i zadowolenie.

Ten wpis ilustruję zdjęciem Ewy, zdjęciem pełnym dobrej energii, radości, otwartości na świat i ludzi; tym wszystkim, z czym będziemy pracować na najbliższym warsztacie.

I jeszcze jedno. Proszę o Waszą opinię w komentarzach. Planuję, aby „Plener Wewnętrzny” rozpocząć i zakończyć portretem każdego, kto będzie chętny i gotowy. Tak, aby porównać, jak nasze twarze zmieniły się podczas warsztatu. Czy uważacie, że to dobry pomysł? Czy chcecie zobaczyć siebie przed warsztatem i po?

Komentarze

komentarze

Leave a Reply